Úvodní stránka

Standard

Články

O plemeni

Chovatelská stanice

Naše feny

Naši psi

Odchovy

Výstavy

Bernardýn

Fotogalerie

Odkazy

Kontakty

Novinky

Pes Jíra - psí fotograf Vám nabízí nafocení a zhotovení kvalitních fotografií Vašeho miláčka při různých akcích (výstavy, agility, coursing, flyball, frisbee aj.) po domluvě možno nafocení i u Vás doma.



© cheva 2008

Pojizerská výstava 26.4.2008 v Mladé Boleslavi

Celkem bylo přihlášeno více jak 800 psů a fen a jako tradičně se v rámci této výstavy konalo několik klubových a speciálních výstav.
Sbor rozhodčích byl mezinárodní.
Počasí mělo být ideální a konání výstavy cca 20 km od bydliště mi zaručovalo pohodu, ale…
Již ráno byli psi jak z divokých vajec, ale zvládli jsme vše přesně na čas a o půl osmé nás vyzvedával náš kamarád. Cesta ubíhala rychle a ani jsme si nestačili říci všechny novinky a už jsme stáli ve frontě u vjezdu do areálu. S veterinárními pasporty jsme čekali až nám zkontrolují očkování u psů a my budeme moci jet zaparkovat auto. Tady přichází ALE, slečna ve věku tak 18 let mi najednou zmizela i s pasportem a já začala tušit že něco není tak jak má být, tedy podle jejího uvážení. Když se nás snažili odstavit bokem, aby mohla projíždět další auta, tak jsem vystoupila, vyndala onu dle slečnina posouzení špatně naočkovanou fenu z přepravky a nechala kamaráda aby vjel do areálu zaparkovat auto. Mně mezitím oznámila další pořadatelka, že fena není v roce 2008 očkovaná proti vzteklině, protože byla očkovaná v roce 2007 třiletou vakcínou, která je platná až do roku 2010 !!! Jedná o fenu, která přicestovala ze Švédska. Takže jsem čekala u vstupní brány na rozhodnutí veterináře, zda mne s fenou vpustí či nikoliv, podotýkám, že týden předtím jsem se stejnou fenou absolvovala Mezinárodní výstavu v Českých Budějovicích bez sebemenších problémů. Asi po půl hodině, kdy moje nervozita již byla značná, protože jsem musela stihnout ještě ve výstavní kanceláři uhradit poplatky, vyzvednout si katalogová čísla, vyvenčit pět psů a také je proběhnout v kruhu, přišla ona pořadatelka a oznámila mi stroze že je vše OK, o nějaké omluvě jsem si mohla nechat zdát.
Rychle jsem našla kamaráda, nastěhovala psy do klece, vzala všechny věci a přesunula jsem se do haly ke kruhu č.8, tam jsem musela nechat psy pod dohledem cizí vystavovatelky a honem jsem spěchala do výstavní kanceláře, vše jsem vyřídila již bez problémů a mohla urychleně vyvenčit a následně proběhnout psy. Stihla jsem si jenom vypít kávu a již pan Karel Hořák zahajoval posuzování a jako první šli na řadu krysaříci. Jako prvního jsem předváděla malého velkého muže Herculese, pan rozhodčí se mu vůbec nelíbil a bylo to znát i na předvedení, ale Herki je zkušený matador a tak to zvládl, pan rozhodčí ho hlasitě popsal kolem stojícím divákům a rozpovídal se o plemeni…
Závěrem se podivil, že pes má všechny řezáky a ohodil Herkiho jako V1, vítěz třídy mladých. Hned v další třídě jsem nastupovala s mým Slávou (Freddie Mercury Fedar), Sláva měl svůj den a předvedl se velmi dobře, oceněn byl jako V1, vítěz třídy, pak nastupoval se svou paničkou Falko z Amálčiny zahrádky, ohodnocen jako V1, vítěz třídy a spolu se Slávou si to rozdali o Krajského vítěze, nebylo co řešit Falko zaslouženě vyhrál. Následně jsem nastupovala s moji Hubertinou, byla na své první výstavě a tak to bylo jenom o tom, že se projde v kruhu, Bertinka z pohybu měla hroznou legraci a tak si mávala nohama sem a tam, ale mně udělala velikou radost tím že se naprosto nebála, pan rozhodčí jí hladil a ona mu lezla do klína, při pohybu si vesele vyvlávala ocáskem… oceněna byla jako velmi nadějná 1 a pan rozhodčí jí velmi kladně hodnotil jako hodně perspektivní fenu. Hned v další třídě jsem nastupovala s Cleopatrou, ta mi udělala radost perfektním pohybem a i tím že se nechala postavit a vydržela při jejím temperamentu i postát, byla oceněna jako výborná 1, vítěz třídy mladých. V další třídě nastupovala fenka Fanika Dar minulosti, byla oceněna jako výborná. Jako poslední jsem nastupovala s Vendy, Vendulka je fena, která když má prostor tak dokáže i vedle utíkajícího člověka nádherně klusat, to také předvedla a pan rozhodčí byl nadšen z její mohutné kostry, při zachování standardní velikosti krysaříka. Vendulka byla ohodnocena jako V1, vítěz třídy, Krajský vítěz. Pro mě nastalo ovšem dilema, kdy jsem měla jít o titul Vítěz Mladé Boleslavi ( BOB) s Herkim, Cleopatrou a Vendulkou , Vendulku jsem svěřila kamarádovi, Cleu si vzala sama a Herkiho se rozhodla nevystavit, protože další ruku jsem už neměla a se dvěma psy jít nemůžu. Zaslouženě vyhrál Falko.
Pan Karel Hořák je svérázný muž a jeho posuzování vždy zajímá diváky, je také odborníkem, který ví o plemeni které posuzuje i různé zajímavosti, proto jsou jeho komentáře vždy zajímavé, někdy je tedy obohatí o narážky na majitele, občas i urážlivé, ale musím říci, že ač jsem byla připravena na vše možné, tak k ničemu nedošlo, naopak pan rozhodčí byl velmi korektní a velmi se podivoval, že všichni krysaříci byli se všemi řezáky a ještě více se podivoval když jsem ho informovala, že i tak malý pes může být plnochrupý. Jediná jeho poznámka se týkala mého téměř nepřetržitého pobytu v kruhu“, proboha kolik toho tady ještě máte“ – připomínám že jsem vystavovala 5psů. Jo a škodolibci si smlsnou, byla jsem olíbaná.
Teprve teď jsem měla čas si posedět s přáteli a popovídat si, protože jsme čekali na závěrečné soutěže, kde jsem měla nahlášený pár složený ze Slávy a Hubertiny.
Po nějakých organizačních přesunech nám moderátorka paní Tichá oznámila, že ač to není v katalogu tak bude soutěž o nejlepšího mladého psa a fenu výstavy, takže mě čekaly ještě tři závěrečné soutěže. Jak Herki tak i Clea se předvedli velmi pěkně, ale je vidět že nejmenší národní plemeno je nezajímavé pro rozhodčí a tak se na nás nikdo ani nekoukl… to samé se odehrálo v soutěži párů, naprostý nezájem ze strany rozhodčích. Všude ve světě si národní plemena hýčkají jenom u nás jsme postavení pomalu za plot…
Falko byl paní rozhodčí alespoň prohlédnut, ale nebyl vybrán ani do užšího výběru, skupinu neuznaných plemen vyhrál chodský pes, který se v závěrečném kruhu prezentoval cvalem…
Co k tomu dodat? …….
Vítězem celé výstavy byl velmi krásný rotvajler s nekupírovaným ocasem.

© cheva 2008