Úvodní stránka

Standard

Články

O plemeni

Chovatelská stanice

Naše feny

Naši psi

Odchovy

Výstavy

Bernardýn

Fotogalerie

Odkazy

Kontakty

Novinky

Pes Jíra - psí fotograf Vám nabízí nafocení a zhotovení kvalitních fotografií Vašeho miláčka při různých akcích (výstavy, agility, coursing, flyball, frisbee aj.) po domluvě možno nafocení i u Vás doma.© cheva 2008

Mezinárodní výstava psů České Budějovice
20.4.2008

Na první „velkou“ výstavu psů jsem jako mladá holčina vyrazila vlakem z Prahy právě do Českých Budějovic, spala jsem tehdy u známých a psal se rok 1975. Výstava mne nadchla, (bylo to něco úplně jiného vystavovat jezevčíka, než běhat neuvěřitelné hodiny (tři i více) s německým ovčákem ), obzvláště když jsem si domů odvážela titul „Vítěz třídy mladých“, tehdy se nám o nějakém titulu Junior šampion nebo CAJC mohlo jenom zdát. Výstavy v Českých Budějovicích jsou již tradicí, hodně stánků s psími potřebami, občerstvením a krásné prostředí Výstavište. Jezdila jsem tam moc ráda a jenom větší vzdálenost a komplikovaná hromadná doprava mi bránily účastnit se i v posledních letech.
Když mě kamarádka požádala o vystavování svých krysaříků, neváhala jsem ani vteřinu a využila jsem této možnosti. Ikdyž tedy zvládat vystavit tři krysaříky je někdy docela fofr. A protože mi bylo líto, že v dospělých psech nebudu mít co předvádět nahlásila jsem ke psovi a feně do třídy mladých a feně do třídy otevřené i svého psa do otevřené třídy.
Když jsem vyřešila otázku přihlášek musela jsem řešit způsob dopravy, nejdříve jsem vyzkoušela známé (zjišťuji, že poslední dobou všichni nějak moc pracují), to nevyšlo, tak jsem zkoušela spolujízdu, to nevyšlo už vůbec, nakonec si syn vzal dovolenou a vyrazili jsme spolu.
Ranní vstávání ve 4 hodiny, kdy psi cítili, že se děje něco neobvyklého, protože panička večer balila věci, mi miláčkové posunuli již na třetí hodinu. Tak po nezbytném vyvenčení a nakrmení zbylé smečky, kdy druhý syn a sousedka dostali instrukce jak se postarat o ty „chudáky“ co zůstávají doma, jsme v pět hodin vyrazili směr Praha a dále na České Budějovice. Cesta byla v pohodě a po nezbytné pauze na venčení jsme kolem osmé byli v Budějovicích. Parkování v areálu bylo super, stálo nás to sice 100,- Kč, ale auto bylo poblíž pavilonu a my nemuseli sebou nosit všechny věci. Poprvé jsem na výstavě měla i klec na psy, kterou jsem jim vystlala polštářem a zakryla dekou, ukázalo se to velikou výhodou, psi mohli v klidu odpočívat než na ně přijde řada.
V hale "H" jsme si našli klidnější místečko a rozložili náš tábor. Volba místa se ukázala správnou, protože po příchodu paní rozhodčí do kruhu si nechala přestěhovat stůl právě k nám, tak jme měli dění hned „u nosu“. Ale popořádku, ráno jsem šla vyvenčit smečku a pak každého proběhla v kruhu, což se ukázalo rozumné, kruh byl celý pokrytý kobercem, ale ten byl složen ze dvou barev, žluté a červené a přechod mezi barvami se psům moc nelíbil. Kluci jako tradičně zvládali vše bez problémů a holky jsou tak temperamentní, že jsme si zaběhali i s chodskými a luisiánskými leopardími psi za což jsme si vysloužili i malý potlesk, když jim krysařík stačil.
Po zahájení posuzování jsme s přáteli proklábosili čas až do opoledne, kdy přišli konečně krysaříci na řadu. Nejprve jsem předváděla „malého velkého muže“ Herculese od Hradu Bradlec, Herkki je maličký kompaktní pejsek, který díky tomu že ve své domovině s 3 letou Casandrou běhá v soutěžích dítě a pes, je naprostým profíkem při předvádění, byla jsem si vědoma toho že při jeho „malé postavě“ nemůže porazit konkurenta, ale doufala jsem ve známku výborný, což se mi splnilo a Herkules byl ohodnocen jako výborný 2.
Ještě než jsem stačila Herkkiho dát do klece už nás volali do otevřené třídy, kde jsem vystavovala mého Freddie Mercury Fedar zvaného Sláveček. Konkurence dvou nádherných psů mi nedávala naději na lepší umístění než na 3 místě a já věřila že výborná 3 bude vrcholem. Nevím jak jsem Slávu odvodila, ale vím, že on pro mě udělal maximum, kdy se vzorně předvedl a vzorně se nechal postavit , proto ocenění výborný 2, res. CAC mi vehnalo slzy do očí… Sláveček je vnukem mojí první krysaříčky Evičky o kterou jsem tragicky přišla a má její oči.
Po pár minutové pauze, kdy paní rozhodčí posoudila psa ve veteránech jsem honem brala Cleopatru Alimak do třídy mladých, Clea je ještě třeštiprdlo, velmi temperamentní fena, která umí všechno co k výstavám patří, ale jenom pokud ona uzná že to má udělat. Předvedla se v pohybu velmi pěkně a kupodivu se nechala i postavit, tak její
výborná 1 a CAJC bylo zasloužené. Urychleně jsem měnila feny, protože jsme již byli voláni do kruhu s Vendy z Vyšehradského podhradí do třídy otevřené, Vendulka chodila podle katalogových čísel jako poslední spolu s dalšími 3 fenami. Je to velmi šikovná fenka se skvělou povahou, má nesmírně ráda lidi. V pohybu se vždy předvádí moc pěkně, ale je temperamentní a tak ve statice zlobí, ale postavit jí a podržet u ní není problém. Vendulka byla ohodnocena jako výborná 1 a CAC. Pro mě ovšem nastalo dilema, kdo mi pomůže s fenami, kdy Clea i Vendy půjdou o BOB… Nikdo nemohl, protože všichni jsme byli v kruhu, tak musel Cleopatru vzít můj syn.
Neumí předvádět a navíc Clea táhla za mnou tak pro ně premiera byla jenom to že se prošli v závěrečné soutěži. Vendy se předváděla dobře, ale vítězství nakonec získal a zaslouženě Yránek Myš Fyš…
Není to špatný pocit jet na výstavu se čtyřma psema a domů si odvážet dvě druhá a dvě první místa !!!
Všem se omlouvám, ale fotku nemám ani jednu, to už jsem opravdu nezvládala.

© cheva 2008