Úvodní stránka

Standard

Články

O plemeni

Chovatelská stanice

Naše feny

Naši psi

Odchovy

Výstavy

Bernardýn

Fotogalerie

Odkazy

Kontakty

Novinky

Pes Jíra - psí fotograf Vám nabízí nafocení a zhotovení kvalitních fotografií Vašeho miláčka při různých akcích (výstavy, agility, coursing, flyball, frisbee aj.) po domluvě možno nafocení i u Vás doma.© cheva 2008

Národní výstava Brno 25.9.2010

Výstavy v Brně nejezdíme, protože je to pro nás poměrně daleko. Letos jsem udělala vyjímku, protože mně oslovila majitelka Ennie, zda jí Ennie předvedu v Brně, ani jsem moc neváhala. Dohlásila jsem tedy na poslední chvilku i moje hnědule, Gagul a Mendy. Syn ani moc neprotestoval a tak jsem v pátek odpoledne připravila vše na výstavu, večer mi majitelka dovezla Ennie a tak jsme mohli ráno vyrazit směr Brno. V noci jsem toho moc nenaspala, hlavou se mi honily různé myšlenky a vzpomínky. Smrt člověka, kterého jsem znala mně vždy velmi bolí. Proto mně zvonění budíku vysvobodilo z převalování v posteli, tak jako vždy...vyvenčit, uklidit a nakrmit ty co zůstávají pod dohledem vždy ochotné sousedky doma a naložit ty co se jedou vystavovat. Vyrazili jsme s 10 minutovým spožděním. Cesta ubíhala poměrně rychle, ale i tak byla o skoro hodinu delší než jak „říkal“ internet. Parkování v areálu za pouhých 180,-Kč, bylo tedy dost drahé, zvláště když jsme nemohli s autem až k pavilonu... Po příchodu do pavilonu byl prostor, kde se vydávaly katalogy, naproti se pak vydávaly ceny za CAC a NV, hned vedle prostor kde se zapisovaly výsledky do PP. To bylo velmi výhodné. Fronty na WC, málo prostoru kolem kruhů, málo stánků to byly nevýhody.

Paní rozhodčí Olga Dolejšová, patří mezi ty rozhodčí, kteří dají hodně na dobrou stavbu těla a dobré předvedení, posuzovala svižně a přísně. Neváhala zadat známku i bez titulu, dokonce zadala i známku velmi dobrá. Nejprve jsem nastupovala s Ennie do třídy otevřené, kde jsme měly v konkurenci další tři krásné feny. Měly jsme za úkol vybojovat výbornou :-) (tajným přáním paničky byl res.CAC). Enninka je fenka s velice milou povahou a neskutečné krásným pohledem. Jako kdyby věděla, že se musí ukázat, vystavovala se jako nikdy předtím, chodila krásně, sama se stavěla, nechala sebou manipulovat a tím, že dokonale spolupracovala si vybojovala své první CAC. V souboji o Národního vítěze, jsem nedoufala, že bychom ho mohly získat, ale spolupráce s Ennie byla opět velmi pěkná a obě jsme si tu souhru moc užívaly...když paní Dolejšová přistoupila ke mně s tím, že máme NV, tak mi vyhrkly slzy do očí... Vím z vyprávění paničky, jak Ennie zachránila život, když jí velmi ošklivě pokousal pes...dodnes má veliké viditelné jizvy na těle, ale i přesto si zachovala nádherný charakter a je to fena, na kterou se nezapomíná.

Po posouzení dalších tříd jsem natupovala do třídy otevřené s Granulkou, Gagule zvítězila sama nad sebou a ziskem dalšího CAC se přiblížila snad k zisku šampionátu.

Posudek: "dobře stavěná fena, hlava typická, ucho správné, skus nůžkový, správná barva oka a čenichu, výborná ř. Fronta, dobrý krk i hřbet, správně nasazený ocas, dobrý pohyb"

Hned po Granulce jsem brala její matku Mendy do třídy vítězů, Mendy je 5,5 roku stará „bréca“, která si do ničeho nenechá mluvit. V pohybu se předvádí velice pěkně, to si moc užívá, ale udržet její temperament několik vteřin v klidu nejde...na stole se pořád ošívá, přešlapuje a brání se jakékoliv manipulaci. Paní rozhodčí to zhodnotila trefně...“co chcete od staré feny, ta si do toho mluvit nenechá“ Za CAC jsem byla opravdu vděčná, ale to čím mně paní rozhodčí udělala radost, byla její slova, že ta fena kterou jsem předváděla před Mendy se jí líbila víc. To byla obrovská pochvala chovatelské práce, protože pokud jsou děti kvalitnější rodičů, je zhodnoceno úsilí chovatele. Granulka má sice za jménem jiný název chovatelské stanice, ale je to „naše“ dítě a slova paní rozhodčí mně opravdu hodně potěšila.

Posudek: "hlava korektní, ucho dobře nasazené, oko tmavé, nůžky, dobrá př. Fronta, dobrý krk i hřbet, doře nasazený i nesený ocas, hrudník prostorný, úhlení dobré, předvedení slabé"

Následně jsem řešila dilema...Granulku nebo Mendy o národního vítěze...Požádala jsem tedy spolumajitelku Mendy o její předvedení a sama předváděla Gagul, paní rozhodčí dost dlouho váhala, zda dát titul feně s lepším předvedením (nesení ocasu) nebo s lepší barvou...vybrala si lepší barvu a tak Gagul získala Národního vítěze. O BOB jsem nastupovala s Ennie a kamarádka Míla s Granulkou, v kruhu jsme si je vyměnily, protože Granulka nechtěla s Mílou chodit. Paní rozhodčí po právu zadala titul psovi.

Měla jsem obrovskou radost ze zisku CACů a Národních vítězů. Ve VNC jsem opět svěřila jednu z fen Lucince, která chvilku předtím zvítěla v Junior Handlingu (v mladší kategorii). Upřimně závidím rodičům, takhle šikovnou dívenku. Komentáře přihlížejících rozhodčích lahodily uchu, protože se velmi kladně vyjadřovali ke kvalitě předváděných psů a fen. V závěrečných soutěžích byl krysařík opět vidět.Cesta domů probíhala za deště, v Praze jsme předali šťastné majitelce Ennie a domů dorazili za tmy. Po přivítání a vyvenčení smečky jsme všichni odpadli k zaslouženému odpočinku. Poděkování patří paní rozhodčí za krásné posudky a ocenění psů, synovi za odvoz, sousedce za venčení, psům za trpělivost :-) majitelce Ennie za to, že mi věřila a přátelům za příjemně strávený den.Už se těším na shledání na další výstavě.

© cheva 2008