Úvodní stránka

Standard

Články

O plemeni

Chovatelská stanice

Naše feny

Naši psi

Odchovy

Výstavy

Bernardýn

Fotogalerie

Odkazy

Kontakty

Novinky

Pes Jíra - psí fotograf Vám nabízí nafocení a zhotovení kvalitních fotografií Vašeho miláčka při různých akcích (výstavy, agility, coursing, flyball, frisbee aj.) po domluvě možno nafocení i u Vás doma.© cheva 2008

Víkend 9-11.10.2009 speciální výstava beauceronů

Nejsem pejskařský greenhorn, spíše se mohu považovat za pamětníka. Vždyť výstavní kruhy (vně i uvnitř) navštěvuji více jak 40 let. Když mně kamarádka Lidka oslovila, zda jí pomohu s přípravou speciální výstavy beauceronů a doplnila to jménem rozhodčího panem Petrem Řehánkem, neváhala jsem ani minutu. Tohoto pána si velmi vážím, nejenom protože to je velmi uznávaný odborník a hlavně je to skvělý člověk. Jeho posuzování je lidské, bez emocí a v poklidu. Mnohokráte byli moji psi hodnoceni právě panem Řehánkem, několikrát jsem měla tu možnost s ním pracovat v kruhu, vždy jednal dle mého soudu velmi korektně. Navíc je soudním znalcem v oboru kynologie a i to o jeho kvalitách hovoří. Termín byl uzpůsoben volnému datumu v nabitém kalendáři rozhodčího a hlavně i tím, že byla možnost spojit světovou výstavu v Bratislavě a speciální výstavu Beauceron klubu ČR...pro vystavovatele to nebyla špatná kombinace!! Jenže nikdo nepočítal s náhodou a potřebou SKJ a pana Štefíka, že pan Řehánek musí zůstat na Slovensku i v sobotu, kdy měl posuzovat beaucerony na speciálce. Každý jistě pochopí, že světová výstava má přednost před speciálkou. Došlo tedy k situaci kdy se nabízely dvě varianty, jednak nechat termín tak jak byl a sehnat jiného rozhodčího, což by nebylo vůbec reálné, protože pokud neposuzovali rozhodčí s aprobací pro Bc na světovce , pak na ní byli na jako diváci, nebo druhá přesunout výstavu na neděli. Přesunout termín se nakonec jevilo jako nejvýhodnější řešení. Ovšem pak nastaly velké zmatky kolem popisného svodu a povah. Nakonec se všechno papírově doladilo a všichni jsme věřili, že vše klapne.

Lidka odvedla obrovský kus práce, kdy se jí povedlo sehnat velké množství sponzorských darů, vím co to obnáší a za to jí patří veliký dík. Zajistila krásné poháry ( Sport Forte Poděbrady), sehnala prostory v Autocampu na Ostrově v Zadní Třebáni. Sehnala veterináře (MVDr Váchu), zapojila celou rodinu při přípravě a také při stavbě vojenského stanu (Junák Černošice a Petr Vystavěl), sehnala kolíky na vytýčení kruhu ( Ivan Hájek). Zajistila, aby měli účastníci kde složit hlavu, což se jí pak vymstilo, protože hodně lidí nepřijelo a ani se neomluvilo, že nebude v campu spát. Mně připadlo jenom sestavit katalog a zpracovat grafiku jak pro katalog, tak i pro diplomy. S tím mi moc pomohla Dana Patasiová, která nakonec celou výstavu úřadovala a myslím si, že z výstavy toho moc neviděla. Danuško díky za to, že jsi nás v tom nenechala.

V pátek 9.10 to pro nás všechno začalo.....ráno zmatky, kdy mi nedorazila barva do tiskárny a katalog nebyl vytisknut! Zmatky kolem pohárů, které řešila Lidka. Nicméně po obědě odjezd se synem a mou početnou smečkou. Cestou dokoupit chybějící barvu a pak jsme vyrazili směr Radotín. Tam se k nám přidala Lidka a odjeli jsme do campu. Ubytovala jsem se a hned jsem měla vzácnou návštěvu. Přišel se za mnou podívat kamarád Jirka Hůla s manželkou, pan kterého jsem měla tu čest provázet jeho pejskařskými počátky. Zavzpomínali jsme si na jeho ovčáka Kazana, na mého beaucerona Huberta a Farouka, na společné známé. Večer jsem trávila ve společnosti mých psů a u počítače, kdy jsem dotiskla katalogy, následně je sešila, připravila posudkové listy a vše co bylo třeba na výstavu. V sobotu ráno při pohledu ven jsem si říkala, hlavně když neprší...celý den bylo zataženo, pošmourno, ale nepršelo. Odpoledne přijela Lidka s manželem a synem a dcerou. Vrhli jsme se na stavbu vojenského stanu, ve dvou lidech to byla prča, ve čtyřech se nám to pak podařilo, vytýčili jsme kruh a doufali, že máme vše hotové.

Odpoledne probíhal povahový test, kterého jsem se neúčastnila. Ze svého pohledu mohu říci, že celkově se povahy u beauceronů hodně zlepšily. Ubylo cholerických jedinců a naopak přibylo socializovaných a vychovaných jedinců, je to velmi potěšitelné. Je vidět, že chovatelé se poučili a své odchovy socializují. Večer jsem se ubezpečila, že rozhodčí v neděli dorazí včas. Dlouho do noci jsme s Lidkou probíraly, co jsme zapomněly nebo nezapomněly...

V neděli ráno bylo zataženo, zima, déšť...dalo by se říci, že psa by do té sloty nevyhnal.... Ráno ještě před posuzováním proběhla část popisného svodu a pak už jenom nanosit vše potřebné do kruhu, vystavit poháry, uspořádat sponzorské dary a mohlo se začít. Úvodní slovo jsem měla přednést, požehnání k tomu jsem dostala od Heleny Dvořákové (předsedkyně klubu), přivítala jsem tedy všechny, představila rozhodčího i personál a samotné posuzování začalo. Ihned po posouzení každé třídy byly první čtyři jedinci oceněni pohárem (až do 4 místa), sponzorskými dary a byli fotografováni. Po posouzení všech psů, byl vybrán vítěz speciální výstavy. Pak následovalo posuzování fen, rovněž v závěru byla vybrána vítězka speciální výstavy. Následně se rozeběhly závěrečné soutěže o nejlepší štěně, nejlepšího dorostence, primus Junior, BOB a BOS, nejlepší harlekýn, nejlepší chovatelskou skupinu a dítě a pes.

Závěrem jsem poděkovala všem, kteří se podíleli na zdárném chodu výstavy, hlavně panu rozhodčímu. Po velmi chutném obědě pan rozhodčí odposuzoval ještě zbylé jedince v popisném svodě.
Děkuji všem těm bez nich by to nešlo:
vystavovatelé – za korektní vystupování
rozhodčí – za perfektní posuzování
Lidka, Vašek, Filip – za všechno
Šárka Cízlová za psaní posudků a Honzík Cízl za pomoc v kruhu
Danuška Patasiová – za papírování
Pes Jíra – za fotky
sponzorům za spousty darů
- PROPAC
- Vetamix,
- Noviko,
- Kakos Lipence,
- Ch.s Blackgorge, Fedar, z Linetu, ze Sokratovy cesty,
- Krmiva pro psy www.obchod.fun-guj.cz
Pozdě odpoledne jsme vše uklidily a skoro večer odjížděly naprosto unavené domů.

VÍTĚZŮM SE SLUŠÍ BLAHOPŘÁT A PORAŽENÝM VZDÁT ČEST !!!
VYHRÁT MŮŽE ALE JENOM JEDEN.

© cheva 2008