Úvodní stránka

Standard

Články

O plemeni

Chovatelská stanice

Naše feny

Naši psi

Odchovy

Výstavy

Bernardýn

Fotogalerie

Odkazy

Kontakty

Novinky

Pes Jíra - psí fotograf Vám nabízí nafocení a zhotovení kvalitních fotografií Vašeho miláčka při různých akcích (výstavy, agility, coursing, flyball, frisbee aj.) po domluvě možno nafocení i u Vás doma.© cheva 2008

Výstava národních plemen neuznaných FCI

Výstava plemen neuznaných FCI se stává již tradicí, letos se posunula na poslední říjnový den, což dávalo tušit že bude chladno. Mladoboleslavská hala je sama o sobě studená ( v létě zase přehřátá). Pořadatelé, což je klub chovatelů málopočetných plemen psů v čele s Vendulou Rybárovou a díky sponzorům zajišťuje krásné poháry a hlavně dbá na skladbu rozhodčích. Již vloni krysaříci slavili obrovské úspěchy i v závěrečných soutěžích a nejinak tomu bylo i letos. To možná přilákalo na výstavu 44 krysaříků, absolutně nejvíce ze všech plemen. Celkem se výstavy zůčastnilo 175 psů a fen 11 plemen. Rozhodčí byli pan Josef Němec, pan Andráš Polgár a pan Petr Řehánek, který posuzoval krysaříky. V kruhu byla přítomna i paní Jana Hrbková, která hospitovala. Ráno probíhalo v poklidu a za stále stejného scénáře, vyvenčit, nakrmit...

Kolem osmé přijela Šárka s manželem, synem a Otíkem naložili jsme do jejich auta klec s mýma holkama, přepravku s klukama, nezbytné vybavení a všichni vyrazili do Boleslavi. Máme to kousek, tak jsme si ani nestihli vylíčit všechny dojmy a už jsme parkovali auto v areálu výstaviště. Vyndat klec, na ní všechno naložit a přestěhovat se do haly, bylo dílem několika minut. Proběhnutí psů v kruhu bylo samozřejmostí, mimo výstavních mazáků Slávy a Amora s námi tentokrát jely poprvé Ornela a Nastěnka, Granulka a Leopold se také stále učí a Blondýna jela jen tak, ikdyž byla přihlášená, je nevyzpytatelná, když se jí nechce tak jí nepředvedu kdybych se na hlavu stavěla. Když jsem proběhla psy měla jsem čas popovídat si s přáteli a známými.

Nejprve nastupoval do kruhu Otík (Pocahontas Maskot Bohemia), náš odchovanec, který svou premieru ve třídě štěňat zvládl na skvělou jedničku s hvězdičkou. Šárka zářila štěstím a Otík si užíval pozornost. Pak jsem nastupovala s Leopoldem do třídy dorostu, spolu s námi tam byl ještě Kubík s paničkou Gábinou. Kubík je mohutnější pejsek, ale i přesto pan rozhodčí postavil Leopolda na první místo.

Posudek: "8 měs. Pes, jemnější konstituce, hlava ve vývoji, oko tmavohnědé, nůžkový skus, zuby ve výměně, uši správně nasazené, v afektu správně nesené, výborná krční linie, hrudník doposud jemnější, výborná hřbetní linie, úhlení HK i PK v pořádku, výborně utvářená tlapka, standardní znaky"

V mezitřídě natupoval v konkurenci dalších svou psů náš odchovanec Encimor Proper puppy, konečně se mu podařilo získat CAC a Encimor tím splnil podmínky pro udělení titulu Český junior šampion. Moc paničce Karin blahopřejeme. Ve třídě otevřené s konkurentem nastupoval Lancelot Maskot Bohemia s páníčkem Lukášem. Lancíkovi to moc slušelo a ziskem svého prvního CAC možná začal výstavní karieru. Ve třídě čestné jsem vystavila Slávu, zmrzlý otrávený pes...co víc k tomu dodat.

Posudek: "4 letý pes, správného rámce, tm.oko, uši správně nasazené, měkčí, hrudník odpovídá věku, úhlení končetin v pořádku, pravidelný pohyb."

Ve třídě štěňat se předvedla Ornelka (Ornamente For Blonde Fedar), 4,5 měsíční silná fena - na to že byla na první výstavě se chovala docela dobře.

Posudek: "4,5 měsíční fena, hlava ve vývoji, nůžkový skus, hrudník odpovídá věku, rovná hřbetní linie, úhlení HK i PK v pořádku, pohyb odpovídá věku, srst dosud nehotová"

Ve třídě dorostu se sešly hned tři fenečky, dvě naše odchovankyně, dcery Apolenky a třetí dcera našeho Slávečka (Freddie Mercury Fedar), která také zvítězila. V mladých fenách nás reprezentovala Nastěnka (Galivas Domi-no Nastěnka), kterou předváděla Galina. Říkala jsem před výstavou, že pro Nasťu chci výbornou, že nechci titul, opak se stal pravdou a Nastěnka si tedy vychodila ale zcela zaslouženě CAJC.

Posudek: "1 letá fena, odpovídající věku, ušlechtilá hlava, tmavohnědé oči,nůžkový skus, uši správně nasazené a nesené, výborná krční linie, hrudník odpovídá věku, rovný hřbet, ocas správně nasazený i nesený, úhlení končetin v pořádku, při pohybu lehce volnější nadprstí HK"

Ve třídě otevřené Galina předváděla Galivas Vestochka Bohemia, Vestočka nechtěla moc chodit, byla jí zima a tak to bylo znát, výborná 2 a res. CAC bylo zasloužené. Ve třídě vítězů měla Galina želízko v ohni a to Galivas Businka Czerny Zhemczuch, Businka má ale velkou konkurentku a to šampionku Conny, tak to už podruhé bylo jen Výborná 2, res. CAC. Obě fenky Galiny jsou Juniorské šampionky Ruska, obě šampionkami Ruska, šampionkami RKF...a obě splnily podmínky pro udělení titulu šampion ČR. Můžou být tedy nazývány multišampionkami (lidový název).

Kamarád Pepa, mi vrazil svou veteránku Dee-Dee, abych jí předvedla, Dee-Dee uspěla a tak si zajistila účast o BOB. Pro nás následovala krátká pauza než jsem předváděla ve třídě čestné Amora, byla to pro něj premiéra po operaci oka. Amor v pohybu byl v pořádku, na stole nechtěl stát, přece jenom ztráta oka zanechala na jeho psychice následky.

Posudek: "3 letý pes, správného rámce, ušlechtilé hlavy, nůžkový skus, pravé oko po úraze, prostorný hrudník, úhlení končetin v pořádku, pravidelný pohyb

Ve třídě dorostu jsem měla hyperaktivní Garanulku, ta opět předvedla, že prostě má temperamentu na rozdávání, ale nakonec jsme to ustály a velmi nadějná 1 byla výsledkem.

Posudek: "8 měsíční fena, odpovídá věku, ušlechtilá hlava, nůžkový skus, prostorný hluboký hrudník, rovná a pevná hřbetní linie, ocas správně nasazený a nesený, úhlení HK i PK v pořádku, při předvedení lehce zdrženlivá, chybí elegance předvedení

Ve třídě otevřené jsem předváděla Blondýnu, měla svůj dobrý den, ale na Opálku to nestačilo, navíc Blondýna má teď problém s nohou, kdy spadla ze schodů a natáhla si svaly, tím pádem občas kulhá. Takže výborná 2 a res. CAC bylo úspěchem.

Posudek: "2 letá fena, jemnější konstituce, tm. Oko, nůžkový skus, uši spr. Nasazené a nesené, rovná hřbetní linie, ocas spravně nasazen, za pohybu správně nesen, úhlení končetin v pořádku, při pohybu volnější lokty HK, širší pohyb PK

O nejlepšího mladého PK se proběhla s Galinou Nastěnka. O nejlepšího veterána jsem s Dee-Dee porazila multišampiona a šampiona šampionů Atýska, což jsem tedy nechápala, ale potěšilo mně to, následně jsem s Dee-Dee ještě byla ve finále o BOB :-) Přestěhovaly jsme všechny psy a věci k závěrečnému kruhu a čekaly na soutěže.

Závěrečné soutěže začaly soutěží dítě a pes, slečna Kořínková s krysaříkem skončila na třetím místě. Hned na to byla soutěž o nejkrásnější pár, již při pohledu do katalogu bylo jasné, že vyhrají krysaříci, otázkou bylo, ale kteří, tři páry černých s pálením a dva páry čokoládiček :-), nakonec jeden pár nenastoupil, pro mě obrovské dilema Slávu jsem půjčila Galině, aby i ona měla pár a já měla přihlášené dva, černé s pálením a čokolády. Protože jsem nechtěla Amora vystavovat dalšímu stresu vzala jsem si tedy Amora a Granulku a druhý pár složený ze štěňat Leopolda Cayen Poly Fedar (7 měsíců) a Ornamente For Blonde Fedar ( 5 měsíců) vrazila do ruky nic netušící Lucce (panička od naší Loreen), pan Andráš Polgár mně s čokoládama poslal na druhé místo, Galinu na čtvrté, na třetí Pavlínu s druhými čoládami a na první Lucku a moje Fedary :-) Co víc si může chovatel přát? Hned jsem proházela psy a k Leopoldovi vzala Ornelu, Slávu a přibrala páníčky s Loreen a Larou...a šla do soutěže o nejlepší chovatelskou skupinu, spolu s námi se zůčastnila i Galina. Fedaři skončili třetí, Galivas druzí a vyhráli chodští psi.

Do přehlídky veteránů jsem brala opět Dee-dee, kdyby mi páníček nevolal na fenu, mohlo to být lepší, ale Dee Dee je fena se dvěma zkouškama z výkonu a tak volání svého pána poslechla tím pádem se snažila cválat za ním. O nejkrásnější štěně výstavy jsme předváděli se Šárkou, já Ornelku a Šárka Otíka. O nejlepší dorost pes si Leopold vyběhal krásné druhé místo a ve fenách dokonce Granulka příčku nejvyšší. Mladý pes ujel, tak nebyl přítomen, o nejkrásnější mladou fenu jsem si vzala Nastěnku, pan rozhodčí vybral krásnou čokoládovou Fanynku na třetí místo. O nejkrásnějšího dospělého psa skončil na třetím místě Falco z Amálčiny zahrádky. O nejkrásnější dospělou fenu se účastnila čokoládová Aennie Brown Jongal. Závěrem se ještě ukázal Falco a panička si vyzvedla krásný pohár.

Naskládat věci do auta byl docela problém, hromada věcí se nám rozrostla o krásné poháry. Nicméně povedlo se složit vše jako puzle. Doma jsme hned vyvenčily zbytek smečky, všichni dostali chutnou večeři a my s Galinou u kávy rozebíraly dojmy z výstavy. Večer jsme obě upadly do zasloužené spánku, dlouho po našich unavených, ale úspěšných psech. Nedá mi to, abych si trošku nepustila myšlenky z uzdy...

Mám tuhle výstavu moc ráda, přestože vždycky účast na ní odnesu pořádnou rýmou, nebo chřipkou. Jednak je výstaviště v Boleslavi „za humny“, jednak výstavu pořádá pár podobných šílenců jako jsem já, jednak na ní posuzují fajn rozhodčí, jednak jsou přijatelné poplatky, jednak jsou krásné poháry, jednak fandí našim krysulkám, jednak hlásím vždy hodně psů a to pro mě znamená občas nepřetržitý pobyt v kruhu a vůbec ja tam skvělá atmosfera. Bylo super pobýt mezi skvělými přáteli, ikdyž všem nám byla zima.

Chci poděkovat i těm, kteří přijeli ukázat naše odchovy, Karin s Encimorem, Hruškovi s Leontýnkou, Šárka s manželem a synem a Otíkem, Michal s Larou, Lucka s maminkou a Loreen, Lukáš s Ivetou a Lancíkem. Není důležité jaký název chovatelské stanice má ten či onen pes či fena za jménem v PP, důležité je jaký je a moji odchovanci jsou svými majiteli milováni a ti se jim odvděčují skvělou povahou a velikou láskou. Přála bych si více takových majitelů pro své odchovy.

© cheva 2008