Úvodní stránka

Standard

Články

O plemeni

Chovatelská stanice

Naše feny

Naši psi

Odchovy

Výstavy

Bernardýn

Fotogalerie

Odkazy

Kontakty

Novinky

Pes Jíra - psí fotograf Vám nabízí nafocení a zhotovení kvalitních fotografií Vašeho miláčka při různých akcích (výstavy, agility, coursing, flyball, frisbee aj.) po domluvě možno nafocení i u Vás doma.© cheva 2008

Národní výstava v Olomouci

Nikdy jsem v Olomouci nebyla, nechtěla jsem v tomto období vystavovat ani nyní, navíc jsem předpokládala, že feny budou hárat a tak jsem neměla ani v plánu nic nahlásit. Souhrou náhod a hloupých nedorozumění jsem nakonec na Hanáckou výstavu psy nahlásila. Podle plánu měla posuzovat paní ing.Věra Cvrčková, vybrala jsem tedy skupinu, která by se paní rozhodčí mohla líbit, odeslala přihlášky a nadávala si, když napadl sníh a přišly velké mrazy.
Po telefonickém oznámení, že je nahlášeno málo psů a že u krysaříků proběhne změna rozhodčího, jsem opět zalitovala, že jsem na tuto výstavu psy nahlásila. Pan ing.Jančík preferuje jiný typ psů, než jsem mu měla předvádět a bylo mi jasné, že nemáme moc šancí, ale říkala jsem si, je to první letošní výstava, tak uvidíme.
Nejprve jsem byla domluvená s přáteli, že pojedu s nimi, ale když pan syn zjistil, že by mě musel k přátelům dovézt a pak pro mě i přijet, tak se rozhodl, že je pro něj výhodnější jet rovnou do Olomouce.
V tajnosti ( všichni víme co umí krysařík, když zjistí, že se připravuje přepravka) jsem zabalila věci potřebné na výstavu a vše ve čtvrtek večer nastěhovala do auta. V pátek v noci (bylo 3,30 hod.) jsem vstala a postupně vyvenčila a nakrmila smečku. S jakou radostí se hnali ven v tuto dobu si neumíte ani představit, většina mi pohledem oznámila, že jsem upadla na hlavu a že z teplých pelíšků je nedostanu ani heverem. Nicméně vyvenčit se museli, tak byli postupně vynošeni ven.
Zabalila jsem ty co jeli na výstavu ( ne ovšem do balíčků, ale do přepravek a ty byly zabaleny v dekách), zbytek smečky jsem ponechala v teple domova, pod dohledem vždy ochotné sousedky a naší bernardýnky, tedy nevím kdo koho hlídá, ale bernardýnka spíše vítá Odjíždět jsme měli v půl 5 ráno, no nakonec z toho bylo skoro pět hodin. Cesta ubíhala velmi dobře, silnice byly suché a nebyl moc velký provoz. Dvakrát jsme zastavili a psi se i vyvenčili.
V Olomouci jsme bez problémů našli výstaviště a po zaplacení symbolického parkovného ve výši 50,- Kč jsme zaparkovali u pavilonu, kde se vystavovali krysaříci. Pavilon byl malý, šedý…kruhy v něm byly jenom dva, prostě nic moc. Zima tam nebyla až tak velká, ale teplo také ne, výhodou byly toalety přímo v pavilonu. Obdivovala jsem stánkaře, kteří celý den mrzli venku….
Po příjezdu následovalo nahlédnutí do pavilonu, zjištění situace a pak následné přestěhování k našim přátelům, kteří už byli uvnitř. Povídání nebralo konce a tak jsme si ani nevšimli, že pan rozhodčí přijel až po 10 hodině. Posuzování začínalo malamuty a zadávané známky, mezi nimiž byly i dobré dávalo tušit špatnou náladu pana rozhodčího.
Jako první jsem nastupovala se Slávou ve třídě vítězů, jasně že Sláva byl zmrzlý, opět se potvrdilo, že v zimě se předvádět nechce, ale to co jsem slyšela mne opravdu překvapilo. Nediskutuji o tom jakou známku rozhodčí zadává, ikdyž někdy to je opravdu hodně těžké. Ocenění výborná 2 bez titulu, mne překvapilo a doslova mně hodilo do naprosté letargie a bylo mi naprosto jedno jaká ocenění dostanou ostatní moji svěřenci, v tomto okamžiku mi bylo jasné, že to nebude nic slavného a také to tak bylo.
3,5 letý pes,korektní skus,nos nezcela pigmentovaný,proměnný,korektní ucho,horní linie i ocas, hrudník střední hloubky, pánevní končetiny X rozbíhavé.
Po posouzení několik jiných tříd jsem v mezitřídě nastupovala s Cleopatrou, té se ruch v hale vůbec nelíbil, ale zvládla předvedení velmi dobře a podle mne se prezentovala velmi pěkně. Opět výborná 2 bez titulu.
21 měsíců stará fenka, ve starším typu, malinko delší formát, korektní ocas, slabší předhrudí a tím i volnější loket.
Hned po Cleopatře jsem nastupovala a Apolenkou do třídy vítězů, Polynce se na výstavě moc nelíbilo ale předvedla se slušně a ocenění výborná 2 bez titulu mně už ani nepřekvapilo.
6letá fena, korektní hlava i skus, korektní ocas,ucho,střední síla kostry, korektní hrudník, mohla by mít lepší předhrudí, korektní horní linie, vzadu v pohybu X postoj.
Měla jsem chvilku času než jsem nastupovala v otevřené třídě s Mendy. Mendy je neskutečně temperamentní fena, předvádí se velmi pěkně a tak jsem očekávala verdikt s napětím, výborná 1 a CAC!!! Mendy se tak stala další fenou z registru, která splnila podmínky pro udělení titulu Český šampion!!!!!!!
4 letá fena,skus nůžkový,spodní čelist 5 řezáků, měkčí ucho,korektní horní linie, perfektní hrudník, lehce sbíhavé paty, srst ve výborné kvalitě a barvě. BOB si zaslouženě odnesla fena hnědá s pálením Aennie od naší kamarádky Martiny Špundové. Ráno před výstavou jsem říkala, že bych všechny tituly vyměnila za CAC pro Mendy, průběh výstavy mi dal za pravdu a já mohu jenom podezírat pana rozhodčího, že mně někde tajně poslouchal.
Co dodat na závěr? Posezení s přáteli a kamarády je vždy super, moc mně nabíjí energií pro další práci. V těchto chvílích zapomínám i na všechna příkoří a nevyspání, na hodiny prosezené u PC, na nepřátelství a závist některých lidí, prostě si to užívám. Slyšela jsem názor, že jsem velmi nekritická ke svým psům, že neumím přijímat porážku a že je protěžuji
za každou cenu. Ano mám obrovskou radost z úspěchu svých psů, neurazí a nenaštve mně, když nás porazí kvalitní jedinec, urazí a naštve mně lidská blbost a ješitnost. Mám radost, když vyhraje pěkný jedinec a je mi jedno kdo je jeho majitelem. Ostatní nechám na Vás, na čtenářích, abyste si udělali vlastní názor. Kdo mně zná, ten ví jaká jsem a kdo mně nezná, tak má dvě možnosti, buď se semnou seznámí, nebo dá na názor jiných.
Nechci polemizovat o hodnocení pana rozhodčího, je to jeho rozhodnutí a jeho názor, který osobně tedy nesdílím, ne pro zadané známky mým psům, ale pro celkový pohled na plemeno a bohužel i pro neznalost standardu, což je velmi smutné. Pro rýpaly dodávám, že se to týká dlouhosrsté variety!!!
Cesta domů byla opět v pohodě, silnice byly suché. Doma jsem rychle vyvenčila zbylou smečku, nakrmila je a všichni jsme se zaslouženě uložili k odpočinku. Další výstavou, které se budeme účastnit, ale ne jako vystavovatelé, ale jako pořadatelé bude klubová výstava 29.3. v Radotíně, kde bude posuzovat pan Petr Řehánek, velmi uznávaný mezinárodní rozhodčí.

© cheva 2008