Úvodní stránka

Standard

Články

O plemeni

Chovatelská stanice

Naše feny

Naši psi

Odchovy

Výstavy

Nekrysaříci

Fotogalerie

Odkazy

Kontakty

Novinky

Pes Jíra - psí fotograf Vám nabízí nafocení a zhotovení kvalitních fotografií Vašeho miláčka při různých akcích (výstavy, agility, coursing, flyball, frisbee aj.) po domluvě možno nafocení i u Vás doma.© cheva 2008

Stručná historie chovatelské stanice

Chovatelská stanice Fedar byla založena v roce 1975 u Českého mysliveckého svazu pro chov dlouhosrstých standardních jezevčíků, v názvu byly použity dvě jména psů (Ferina a Dar).

První vrh v chovatelské stanici byl po vynikající feně Ferina z Radotínských strání, dlouhosrstá jezevčice černá s odznaky a psu Alan ze Zámecké, narodily se dvě fenky a tři pejsci.

S Ferinou jsem měla složeny lovecké zkoušky vloh, norování na lišku i jezevce a měla i služební výcvik, podle tehdejší zkoušky ZVV 1, bohužel byl to jezevčík a tak jsem s ní služební zkoušky nemohla skládat, přestože vynikala nejenom ve stopách, ale i při obranách. Na její zadržení figuranta se vzpomínalo velmi dlouho. Jezevčíků jsem odchovala pouze jeden vrh, pro zdravotní stav feny ji již nešlo krýt.

První fenou německého ovčáka v chovatelské stanici byla vlkošedá fena Ambra z Krala se kterou jsem složila zkoušku ZVV 2, byla výborná na výstavě a měla vynikající povahu, byla to dcera účastnice mistrovství republiky Diny ze Sváškova dvora. Pak následovali další a další feny i psi z nich nejvíce vzpomínám na Molly Clark, Phoenix Citó, Calma, Gwendolin, Leslie, Savarena a Ulme Fedar.

Německých ovčáků jsem odchovala od roku 1977 22 vrhů. Se svými i cizími psy jsem složila na dvacet zkoušek z výkonu.

Prvním beauceronem byl importovaný pes z Francie (přes SRN) Český šampion Farouk des Eperons Noirs, který se v ČR, ale i v SR zasloužil o rozšíření populace beauceronů. Byl to impozantní pes se „svou“ povahou. Druhým psem byl Faroukův syn nezapomenutelný šampion Hubert Manuela, importovaný ze Slovenska, tento pes se též výrazně prosadil v chovu a jeho potomci sbírají nejvyšší ocenění na výstavách i zkouškách z výkonu. Zakladatelkami chovu byly harlekýnka šampionka Daris Robito, která svůj život musela dožít u jiného majitele, pro svou velmi nesnášenlivou povahu a šampionka Cinderella Balidaj, černá s pálením. Nyní již končí svou chovnost v chovatelské stanici Calamity Jane Fedar (dcera Huberta Manuela a Cinderelly Balidaj). V chovu se prosazují fenky Ashby,Furiae Erinye,Fantagira Princess a psi Buster,Eastwod Clint,Edward Prince Fedar.

Beauceronů jsem odchovala od roku 1995 7 vrhů a jedinci z mé chovatelské stanice jsou hodnoceni velmi kladně jak na výstavách tak i ve výcviku.

V roce 2001 jsem si pořídila svou první fenku pražského krysaříka Evičku z Majklovy zahrady, rok poté další fenku Hezká Lady z Majklovy zahrady a za další rok fenku Apolenku Fedar. Závěrem roku 2003 jsem si přivezla zpět fenku Amálku Fedar, která byla jako štěňátko prodána do Švýcarska.

V současné době se chovatelská stanice věnuje chovu pražských krysaříků .

Štěňátka jsou odchovávána za běžného domácího provozu, jsou velmi socializovaná a vynikají skvělou nebojácnou povahou, jsou hyperaktivní a přitom jsou milá, mazlivá, hravá a neútočná !!!

Moje krysařičky jsou velmi zcestovalé, jezdí s námi téměř všude a příležitostně se účastní i výcviku spolu se služebními psy. Všechny umí vcelku slušně poslouchat a na obranách se i tato malinká stvoření neztratí a jsou středem zájmu nejenom figurantů, ale i laické veřejnosti.

8.11.2008 jsme na výstavě národních plemen neuznaných FCI uspěli a obsadili druhé místo v soutěži o nejlepší chovatelskou skupinu s Apolenkou Fedar, jejím synem Freddiem Mercury Fedar a její dcerou Hubertinou Fedar.

Kateřina Beranová

© cheva 2008